Czy kładzenie tapet szklanych jest trudne?

Czy kładzenie tapet szklanych jest trudne?

Montaż tapet wykonanych z włókien szklanych nieco różni się od klejenia tradycyjnych pokryć ściennych. Może zająć nieco więcej czasu, wymaga precyzji i zakupu dodatkowych, niewiele droższych narzędzi, przyrządów i innych przedmiotów montażowych. Mimo wszystko zamocowanie tapety szklanej na własną rękę nie należy do najtrudniejszych i można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy fachowców.

W jaki sposób kłaść tapety szklane?

tapety z włókna szklanegoZamocowanie tapety na ścianie pomieszczenia można opisać w 4, prostych krokach. Na początku należy przede wszystkim przygotować podłoże. Oznacza to zdjęcie ze ściany dekoracji, starych tapet oraz oczyszczenie powierzchni z odstających elementów. Podłoże musi być gładkie, czyste i suche. Większe dziury w ścianach powinny zostać pokryte masą szpachlującą, a w przypadku podłoża chłonnego zaleca się jego zagruntowanie. Drugim krokiem jest przycięcie tapet. Najlepiej pozostawić kilka centymetrów zapasu (ok. 10), aby móc później dokładnie dopasować pokrycie. Tapety z włókna szklanego muszą być mocowane na klej do tapet ciężkich – należy się w niego zaopatrzyć i przejść do kroku trzeciego, który polega na nałożeniu kleju (niezbyt grubej warstwy) na podłoże (wałkiem lub pędzlem) od sufitu w dół. Następnie należy zacząć przyklejać tapetę, dociskając ją i wygładzając (np. szpachlą). Po nałożeniu tapety należy odczekać 24 godziny, aby wyschła.

Tapety szklane przystosowane są do wielokrotnego malowania. Aby to zrobić, należy przy pomocy pędzla rozprowadzić cienką warstwę farby, po czym ponownie ją pomalować. Do malowania tapet z włókna szklanego zaleca się użycie farb lateksowych, chyba że zalecenia producenta są inne. Tapeta może zostać pomalowana na intensywny kolor, jednak przed wykonaniem tych prac powinno się wcześniej pokryć ścianę białą farbą.