You are currently viewing Projekty unijne przedsiębiorców

Projekty unijne przedsiębiorców

Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością rozwoju i poszerzania zasięgu działania. Reklama, otwarcie nowej linii technologicznej, czy zakup nowego towaru, kosztuje sporo pieniędzy, których nie ma większość przedsiębiorców. W takiej sytuacji ratunkiem są dotacje unijne. 

Jak rozliczyć projekt unijny?   

rozliczanie projektów unijnychStaranie się o pozyskanie środków unijnych bywa długim i skomplikowanym procesem. Mnóstwo potrzebnych dokumentów, wyliczeń i zestawień, które muszą potwierdzać realności i zasadność inwestycji. Rozliczanie projektów unijnych polega na takim rozdysponowaniu uzyskanych środków, żeby na wszystko mieć faktury i wydać pieniądze co do ostatniej złotówki zgodnie z założeniami biznes planu. Urzędnicy zajmujący się przyjmowaniem i kwalifikowanym wniosków o dofinansowanie ze środków, dokładnie sprawdzają, czy kwota o jaką się stara dany kandydat, jest realna i czy zostanie dobrze zainwestowane. Wniosek jest wielokrotnie sprawdzany przez pracowników unijnych. Dokładne rozliczenie musi się znajdować w biznes planie, dlatego jeżeli nie wiemy jak to zrobić, to lepiej zlecić wyliczenia zewnętrznej firmie, która wie jak przedstawić wydatki, aby były realne i nie mieli do nich zastrzeżeń urzędnicy. Możemy się starać o pozyskanie środków na projekty unijne z zakresu innowacji technologicznych, badań nad nowymi rozwiązaniami, czy na otwarcie nowej firmy. Na rynku funkcjonuje sporo firm zajmujących się realizacją wniosków o dotacje unijne od samego początku do momentu uzyskania środków. 

Jeżeli sami stworzymy biznes plan i przejdziemy przez wszystkie etapy kwalifikacji, to nie poniesiemy dodatkowych kosztów, gdyż firmy doradcze pobierają od nas dość wysokie prowizje za pośrednictwo i pomoc. Od momentu złożenia wniosku na dany projekt unijny, mija około trzech miesięcy.