You are currently viewing Automatyczny robot lakierniczy

Automatyczny robot lakierniczy

Ramiona robotyczne i automaty przemysłowe wykorzystywane są również w lakiernictwie, lub podczas pracy na linii konstrukcyjnej samochodów. Mają one zazwyczaj dość proste zadanie nanoszenia farby na powierzchnię karoserii czy obudowy motocyklowej, zastępując fizycznych pracowników przy nieskomplikowanej, choć szkodliwej dla zdrowia pracy.

Automaty do prac malarskich i lakierniczych

robot do malowaniaOd kilku lat, na rynku pojawiło się wiele maszyn produkcyjnych o możliwościach znacznie większych niż do tej pory. Owe maszyny mają nie tylko ogromnie podwyższoną precyzję pracy, ale również i modularną konstrukcję, dzięki której mogą być wykorzystane do wielu różnych zadań, dzięki możliwości błyskawicznej wymiany narzędzi. Przemysłowy robot do malowania karoserii i elementów pojazdów jest jedną z takich wielozadaniowych maszyn. Standardowo jest on wyposażony w odpowiednik pistoletu malarskiego, dzięki któremu może być wykorzystany do malowania za pomocą większości podstawowych farb, wykorzystywanych w produkcji pojazdów, czy też elementów stalowych. Dzięki możliwości błyskawicznej wymiany narzędzia, robot może być jednak wyposażony w nowocześniejsze i precyzyjniejsze przyrządy do malowania, oraz zbiorniki przeznaczone do innych rodzajów farb niż te standardowo używane do malowania na linii produkcyjnej, na której robot jest wykorzystywany.

Co więcej, maszyna ta może, dzięki możliwości zaprogramowania jednorazowego wzoru, jaki ma być namalowany na powierzchni, być używana w warsztatach samochodowych i motocyklowych do wykonywania customowego malowania na dowolnej powierzchni, wykonanej z metali czy tworzyw sztucznych. Ten typ robota należy do maszyn o większych gabarytach, choć większość przestrzeni zajmują wbudowane kompresory powietrza i butle z farbami.