Instalacje dozowania – charakterystyka

Instalacje dozowania – charakterystyka

W większości przypadków, kiedy myśli się o dozowaniu, to ma się przed oczyma ciecze lub, szerzej mówiąc, substancje płynne (nawet jeśli są bardzo gęste). Nie jest to do końca prawda, chociaż faktycznie, to właśnie ciecze są najpowszechniejszą substancją, która poddawana jest procesowi dozowania.

Co dozować może instalacja dozowania?

instalacje dozowaniaPrawda jest taka, że dozować można w zasadzie wszystko, o ile uwzględni się specjalnego rodzaju system dozujący. Wówczas nie ma problemu z dozowaniem gazów czy ciał stałych. Na współczesnym rynku dostępny jest ogrom produktów, których możliwości wcale nie ograniczają się do manipulowania płynami. Istnieją instalacje dozowania, które oprócz cieczy dozują także ciała stałe i gazy. Są nawet specjalne modele zaprojektowane specjalnie tak, aby dozować polimery. Wszystko jest w zasadzie zależne wyłącznie od potrzeb osoby, która zamawia daną instalację. Na rynku istnieje wiele różnego rodzaju rozwiązań, nie wszystkie oczywiście sprawdzą się podczas każdego rodzaju pracy, ponieważ jeśli coś zajmuje się dozowaniem cieczy, to jest zupełnie nieprzystosowane do dozowania ciała stałego i gazu. Działa to we wszystkie trzy strony. Producent potrzebuje jasno sprecyzowanych wymagań ze strony klienta i jeśli w trakcie rozmowy zostaną zwerbalizowane wszystkie te potrzeby, to nie ma obaw, że coś może pójść nie tak. W sytuacji, w której zaistnieje potrzeba skorzystania z możliwości wszystkich tych dozowników, można stworzyć swojego rodzaju hybrydę, chociaż trudno sobie wyobrazić, aby kiedykolwiek miała zajść taka potrzeba.

Instalacje i systemy dozujące są na rynku bardzo powszechne i w zasadzie każdy może znaleźć coś dla siebie, o ile w sposób jasny i komunikatywny wyrazi swoje potrzeby wobec sprzętu. Zawsze dobrze porozmawiać z producentem, nawet jeśli nie w celu zyskania rady, to chociażby w celu doprecyzowania własnych oczekiwań.