You are currently viewing Jeżówki – kwiaty o pięknych kolorach

Jeżówki – kwiaty o pięknych kolorach

Jeżówka to wieloletnia roślina kłączowa zielna. Wysokość wyprostowanych, szorstkich pędów wynosi od stu do stu pięćdziesięciu centymetrów. Liście są bardzo szerokie i mają owalny kształt, ich brzegi są ząbkowane, osadzone są na bardzo długich ogonkach. W kwiatostanach natomiast występują duże koszyczki, składające się ze średnich kwiatów w kolorze ciemnoczerwonym , bordowym lub purpurowym.

Sadzenie i pielęgnacja kwiatów jeżówki

kwiat jeżówkaJeżówkę można sadzić na otwartym terenie jesienią lub wiosną. Odbywa się to najczęściej po podzieleniu krzewu jeżówki. Można wyhodować ten kwiat z nasion, jednak częściej kwiat rozmnaża się z pędów. Odpowiednie miejsce do sadzenia powinno być słoneczne i mieć lekko zasadową lub obojętną glebę. Lekka gleba piaszczysta lub wilgotna nie nadaje się do sadzenia takiej rośliny kwiatowej. Jeśli gleba jest kwaśna, można to poprawić, dodając do niej wapno. Kwiat jeżówka jest łatwy w uprawie, ale jest kilka zasad, o których warto wiedzieć. Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na podlewanie. Powinno być obfite i częste, natomiast kwiatki należy podlewać wieczorem. Bardzo ważne jest również, aby gleba była zawsze czysta, dlatego chwast należy usunąć natychmiast po pojawieniu się. Od drugiego roku taki kwiat należy nawozić kompostem, co pozytywnie wpływa na kwitnienie, które staje się bardziej obfite. Chcąc zebrać nasiona, trzeba odciąć uschnięte kwiatostany. Nasiona są dość duże. Wysiewa się je wiosną bezpośrednio do gleby, a najlepsza temperatura powietrza dla pojawienia się sadzonek wynosi trzynaście stopni Celsjusza.

Wysiane nasiona nie są zakopywane, ale posypywane na wierzchu cienką warstwą gleby. Jednak doświadczeni ogrodnicy zalecają uprawę kwiatów jeżówki w sadzonkach, faktem jest, że pojawiające się sadzonki są bardzo delikatne i mogą umrzeć z powodu niestabilnej pogody wiosennej. Szczególnie niebezpieczne mogą się okazać przymrozki.